"Nesoudím lidi podle vzhledu... nesnáším zmalovaný krávy!"

26. října 2014 v 21:59 | Nelogična |  Záznamy mozkové činnosti
Uhm, jaksi mám nepsané pravidlo, že nebudu zveřejňovat po sobě dva články do stejné rubriky. No. Momentálně to však nevypadá na nějaké to pseudoumělecké veledílko a myslím, že návodů a výzvy bylo v poslední době dost, zatímco v téhle rubrice toho (i přes délku její existence) příliš není. Navíc, tohle je téma, o kterém jsem už chtěla napsat před nějakou dobou. Ano, tehdy to souviselo s jedním článkem na titulce, tentokrát zase s něčím jiným (konkrétně video na YouTube).


Svět se očividně dělí na dva tábory - na jedny, ty zlé, co soudí ostatní podle vzhledu, a na ty osvícené (jenž jsou samozřejmě v menšině, protože dnešní doba, dnešní mládež a všechno, před co se dá vecpat "dnešní") nesoudící. Prostě nic mezi podle lidí není a tečka, šlus. A běda, jestli patříš mezi soudící! V takovém případě jsi to největší zlo světa, diktátor, vrah nevinných koťoštěňátek a měl by ses radši zabít! Ne, tohle fakt ne.

Takhle - fakt nechci říkat, že byste měli soudit lidi podle zevnějšku, to doopravdy ne. Sama nepatřím mezi veverkavíjaké krasavice. Na druhou stranu, každý z nás v jádru aspoň trošku posuzuje ostatní právě podle tělesné schránky. Pokud mezi ně nepatříte, gratuluji, pravděpodobně budete unikát nebo mimozemšťan. Přijde mi pokrytecké prohlašovat, že přece nesoudíte.

"Ne, nikdy bych se nesnížil k odsouzení někoho kvůli obličeji! Však oni ti krásní musí být namyšlení!"
Ha! Právě jste odsoudili krásné lidi (nebo aspoň ty pokládané za krásné). Víte o tom, že i ti pěkní mohou být fajn lidé? A že neatraktivní lidé nutně nemusí mít ultramegasuprčupr charakter? Samotnou mě to udivilo, ale ono to pořád někomu nedochází.

Fajn, abych se přiznala - taky jsem patřila k oněm pokrytcům, co byli svatí a plivali na všechny ty zmalované holky a swážery, protože určitě jejich povaha stojí za velký kulový. Později mi došlo, že si v podstatě dost protiřečím. Teď se mi chce zahrát si na konspiračního teoretika a napsat "Wake up, sheeple!" Spíš mi to připomíná "Nejsem rasista/homofob/pedofilní jednorožec, ALE..." Přesně o tom to je.

Jde o jedno z těch mouder, která lidé opakují, aby si připadali děsně moudře. Mám pro Vás novinku (ehm, jestli nerozumíte psanému textu, jinak byste na to přišli) - ne, opravdu nejste moudří. To, že se lidi nemají posuzovat primárně podle vzhledu, ví každé malé dítě. Říkají jim to už rodiče, pak to slyší ve školce, škole, seriálech atd. Pokud si někdo něco takového neuvědomuje, musí jít o absolutního idiota, u kterého selhala veškerá výchova. Jestli navíc jedním dechem dodáváte, že ty krásky jsou namyšlené fifleny a "krasoňové" namyšlení frajírci, tak si, s prominutím, serete do huby.

Někdy považuji ono souzení za něco, co by bylo možná i trošku oprávněné (sic vzácně, ale přece). Jak byste se třeba dívali na člověka, který by přišel na divadelní představení v teplákové soupravě? Co byste si pomysleli? Já rozhodně nic pěkného. Jsou prostě chvíle, kdy je vyžadován určitý dress code, což by se mělo dodržovat. Ano, člověk se může cítit v nějakém oblečení špatně, avšak to ho neomlouvá. Nerada chodím v sukni nebo v šatech, ale do divadla bych fakt nešla v teplácích (ne, džíny bych si taky nevzala). Hlavně, prosím, nevykládejte nic o finanční situaci onoho člověka.

Teď zas něco, kde na vzhledu záleží, ale neodsuzuje se (tady už ne, haha) - výběr partnera. Upřímně, chodili byste s někým, jehož zevnějšek by se Vám vůbec nelíbil? Sama vím, že bych nemohla chodit se swážerem či jinou podobnou existencí. Ve vztahu hraje roli i vzhled, ať se Vám to líbí nebo ne.

Inu, co říct závěrem? Nejspíš položím nějaké ty otázky, jelikož mě fakt zajímá Váš názor (i kdyžto tak občas nevypadá, já vím, za to mý "odpovídání" jednou shořím v pekle - ok, peklo neexistuje, haha).
Zformulovala jsem svoji myšlenku srozumitelně?
Před co všechno se dá vecpat "dnešní"?
Jaký je Váš pohled na věc?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ang Ang | Web | 27. října 2014 v 8:18 | Reagovat

Konečně to někdo řekl.
Ale já o sobě pravidelně prohlašuju, že jsem povrchní, tak... :D

2 Melanie Melanie | Web | 27. října 2014 v 13:00 | Reagovat

Kradeš mi nápady na články, víš to? :-D
Jo, taky docela soudím podle vzhledu. Ne že bych nebyla schopná změnit názor na člověka potom, co se s ním dám do řeči, naopak, ale prostě první dojem dělá hodně. (Tak mě napadá, co si asi lidi myslí o mně, když jdu takhle naproti nim ulicí, nebo jaký jsem na lidi udělala první dojem, a jestli změnili názor, když mě poznali... to by mě fakt zajímalo.) Takže jsem to největší zlo světa, diktátor, a topím malá koťoštěňátka. Zvláštní je, že jsem to o sobě ani nevěděla. Co se člověk nedozví... :-D

3 Choi Mari Choi Mari | Web | 27. října 2014 v 13:52 | Reagovat

Já o svojí povrchnosti vím. Není to nějak tak, že bych lidi soudila, ale když jdu po ulici a rozhlédnu se kolem sebe, tak si občas řeknu, že tamhleta holka je ale pěkná a tamtem kluk je vážně šereda.

4 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 28. října 2014 v 13:34 | Reagovat

[1]: Někdo musel. Byla to moje povinnost.

[2]: Já nic, to Illumináti! Na internetu se člověk dozví plno věcí - já jsem třeba pravdoláskař, sluníčkář a rasistická stvůra zároveň. Vím to díky konspiračním webům a odpůrcům černého humoru.

[3]: To si tamy sem tam říkám. Akorát mám trochu zvláštní pohled na krásu, takže to, co by se plno lidem nelíbilo, mi přijde na někom fakt pěkný.

5 Nany Nany | Web | 28. října 2014 v 19:31 | Reagovat

Já sama nejsem zrovna krasavice, takže bych asi soudit podle vzhledu radši neměla, ale jak bylo řečeno, dělá to každý. Protože první dojem dělá právě vzhled, ať se mi to líbí jak chce. :-D

6 Luci Luci | E-mail | Web | 29. října 2014 v 12:12 | Reagovat

Pěkně jsi to napsala :)) a dnešní jde nacpat před skoro všechno :D dnešní móda, dnešní mládež, dnešní zprávy... :D líbí se mi: "Nejsem....jednorožec" :D já si myslím, že podle vzhledu by se moc neměli soudit kamarádi - samosebou by do divadla neměli přijít v teplácích a podobně - ale partneři už podle vzhledu aspoň lehce ano, přeci jen kdyby se nám ten kluk nelíbil, přeci bychom s ním nelezli časem do postele a podobně... neříkám, že musí být dokonalý pro všechny, musí být krásný pro nás :)

7 theworldisugly theworldisugly | Web | 31. října 2014 v 13:36 | Reagovat

Myslím, že snad ani nejde lidi podle vzhledu nesoudit. Přeci jen je to něco, čeho si na daném tvorovi všimneme jako prvního, no, já osobně jsem ještě neměla tu čest potkat někoho, kdo je schopen při prvním kontaktu s osobou dokonale odhadnout jeho charakter, aniž by s ním dotyčný prohodil byť jen pár slov. Prostě vzhled je naší součástí, ale nic se nemá přehánět - tím mám na mysli třeba to škatulkování.

Názorů na onu věc je v DNEŠNÍ době šílená spousta, a já si dovolím tvrdit, že ten tvůj je jeden z mála z té nepřeberné spousty, co má hlavu a patu a zaujal mne.

btw. v dnešní době se slovo dnešní dá vecpat snad tam, kam to nejde. Prostě dnešní doba. Mizérie, jak všichni tvrdí. (což samozřejmě není pravda, že)

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 31. října 2014 v 22:40 | Reagovat

Abych se přiznala, kdykoliv se na někoho, koho neznám, podívám, tak hodnotím podle vzhledu. Ano, jsem taková, hurá na mně ;-), ale ono to zní asi pokrytecky, dokázala jsem si vypěstovat takový postup, dívám se jak má ten člověk velké oči, nos, jak má tvarované rty... ono to zní divně, ale jestli nějaká typologie člověka v obličeji existuje, tak jsem ji zčásti našla. Je to takový tichý detektor. Taky se zajímám co má ten člověk na sobě, jak moc je nebo není upravený, někdy i na barvu oblečení, styl, jak to ladí k sobě. A kupodivu na 99% ještě před prvním rozhovorem mi to vyjde a většinou se trefím okrajově do toho jaký je a ono to při dalším kontaktu nasměruje člověka, tak aby nebyl průšvih.
Možná zakládám své vztahy na předsudcích, ale když ty lidi neovlivňuji a nedívám se na ně skrz prsty? A jen je vypozoruji a pro sebe si je "rozložím"? Komu to může vadit, dobře asi jsem špatná, jen si to o mně nikdo nemyslí.
Co se týče vztahů, jasně, že jde i o vzhled, především u mladých lidí. Není sice nejdůležitější, ale když se nám někdo líbí, tak nás na něm zaujme vzhled, ne (možná při tom nějaká gestikulace, chování, čin, ale ten vzhled to musí provázet, ne?) :D

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. listopadu 2014 v 20:12 | Reagovat

Jsem pedofilní jednorožec, a tak se nemusím tvářit a můžu soudit :D. Holky s tunou make-upu na xichtě jsou vážně úplně blbý, protože čím víc tam toho patlají, aby nebyla dokonalost vidět, tím víc uvádějí svůj původní xicht do špatného stavu. Z čehož inteligence v této oblasti nekouká :D
Ale spíš než na celkovou pitomost může to, že něco přepískli poukazovat na "pitomost" v této problematice (třeba úžasně chytrá studentka, co vytrvale nechápe, že prosvítající půlky v legínách s topem do pasu NEJSOU celý model), v těch ostatních, kdo ví, jak na tom jsou. Jenom na rozcapených buranech moc co k přemýšlení není, ti omezení budou tak jako tak, ale to se víc než podle vzhledu pozná podle chování.

10 bludickka bludickka | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 19:15 | Reagovat

Myslím, že jsi se vyjádřila docela přesně. Asi většina lidí hodnotí a já nejsem žádná velká výjimka. Jen si myslím, že se to dá dělat s mírou a někdy je to zase úplně přes čáru. Snažím se starat spíš o sebe než o druhé, ale stejně mi to někdy ujede a vyjádřím se o někom třeba nelichotivě. Myslím, že je to přirozené, když se to nepřehání. Jsou tací, co se vyloženě zabývají tím, že posuzují druhé. Jinak nějaká taková myšlenka člověka prostě napadne, ať chce nebo ne. Pak se akorát může rozhodnout, jestli jí vysloví a jestli se s ní chce dál zabývat. A na vzhledu prostě záleží. Teď už je zase jen otázkou, jestli záleží "i" na vzhledu nebo "hlavně" na vzhledu...

11 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 8. listopadu 2014 v 21:20 | Reagovat

[6]: Tak kdybych si měla vybírat kluka podle toho, co se líbí ostatním, nevím, jestli bych nějakého někdy našla :-D

[7]: Uh, škatulky... jen ne škatulkování!

[8]: Safraporte, zajímalo by mě, jak bych při setkání s Tebou podle oné typologie dopadla. U mě asi zaujme ta gestikulace, neboť jakmile promluvím, mám problémy s tím, abych někoho nezabila :-D

[9]: Taky možnost. Přece jen, každý z nás je v něčem pitomý.

[10]: Všeho s mírou. Akorát to mnohdy lidi nesvedou, no. A to nejen při onom posuzování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama