Bechdel test a sexismus

8. března 2016 v 0:44 | Nelogična |  Záznamy mozkové činnosti
Na internetu naleznete testy na všechno. Dokonce i na to, jak moc jsou vaše oblíbené příběhy sexistické. Dá se však podle Bechdel testu určit onen sexismus v fikci?


Nejprve by bylo dobré objasnit, o čem to vlastně píšu. Bechdel test, pojmenovaný po Alison Bechdel, se poprvé objevil v této podobě:


V poslední době se v některých koutech internetu (ehmehmtumblrehm) vyrojilo velké množství lidí, jenž tímhle způsobem testují snad všechno a očividně to berou smrtelně vážně. Jaký může existovat lepší ukazatel sexismu než to, že se ve filmu/knize/seriálu/whatever nevyskytnou dvě ženy, které spolu mluví o něčem jiném než o muži?

Co když...
a) se v díle vyskytuje více ženských postav, ale nikdy se (z nějakého důvodu) nesetkají?
b) se v příběhu vyskytuje jen jedna žena?
c) se ve fikci neobjeví žádná, neboť se děj odehrává v čistě mužském prosředí? (třeba armáda v dobách, kdy do ní dívky nemohly vstoupit)
d) spolu tedy mluví, ale celkové vyznění je stejně sexistické?

Jen tak mimochodem - víte, co prošlo tímto testem? Twilight a 50SOG. Z obou si čtenář/divák může odnést akorát myšlenku, že:
a) Stalking je v pohodě, když tě miluje
b) Život bez muže nemá smysl
c) Když tě miluje, může si s tebou dělat, co chce, a nejde o zneužívání

Pokud se nemýlím, tyto myšlenky jaksi nejsou v souladu s feminismem a celkově se zdravým rozumem. Proč tedy některé samozvané feministky nadávají na všechno neprocházející tímto testem, zatímco tohle prošlo?

Upřímně, pokud neustále trváte na nějakém testování, víc se mi zamlouvá "Sexy lamp" test. Spočívá v tom, že ženský charakter nahradíte "sexy lampou" a zjišťujete, jestli by to změnilo děj. Pokud ne, dílo neprojde.

Netvrdím, že ženských charakterů se v fikci nevyskytuje méně než mužských, ale tohle mi prostě přijde nesmyslné. Co takhle sexismus vůči mužům? Vůbec, nač se řídit nějakými testy? Pokud vím, dotyční se snaží o genderovou rovnost. Navrhuji jednu věc - vykašleme se na to, jestli spolu ty ženy dost mluví, a užijme si všichni náš oblíbený film/seriál/knihu/whatever.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. března 2016 v 19:36 | Reagovat

To nejde, protože když nahradíš sexy lampou hlavní hrdinu ve Stmívání, tak neprojde ani první stránka :D Pravda, blbě by se do ní kousalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama